Bazilika v Bardejove oslavuje výročie

Dňa 23.11.2020 uplynulo 20 rokov od povýšenia Chrámu svätého Egídia v Bardejove na Baziliku minor. Táto bazilika postavená začiatkom 15. storočia predstavuje dodnes jednu z najväčších dominánt Bardejova.

Duchovnú hodnotu chrámu vyzdvihol Ján Pavol II.

Bohatá architektúra bardejovskej baziliky typická rôznorodosťou tvarov, výtvarných prvkov a vzácnym chrámovým mobiliárom bola ocenená už v roku 1970, kedy bol chrám 24.4. vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.

Okrem architektonickej hodnoty však chrám v sebe skrýval aj významnú duchovnú hodnotu. Práve tú sa rozhodol v roku 2000 vyzdvihnúť pápež Ján Pavol II. A tak 23.11.2020 svojim apoštolským breve povýšil Chrám svätého Egídia na Baziliku minor. Bazilika v erbe používa laň prestrelenú šípom predstavujúcu atribút sv. Egídia a skrížené halapartne s korunou a ľaliou z erbu mesta.

Bardejovčania si pripomenuli výročie baziliky slávnostnou svätou omšou

Pri príležitosti významného jubilea baziliky pripravila farnosť v Bardejove presne na deň tohto výročia, čiže 23.11.2020, ďakovnú svätú omšu. Slávnostnú svätú omšu celebroval košický arcibiskup metropolita Bernard Boder. Súčasťou bolo aj odprezentovanie znovuobjavenej zreštaurovanej vstupnej brány z roku 1655 nazývanej Brána do neba.

Brána, ktorú reštauroval akademický sochár Martin Kutný, sa tak stáva novým lákadlom pre návštevníkov bardejovskej baziliky. Ďalšími lákadlami je napríklad 11 gotických krídlových oltárov, ktoré patria k európskym unikátom, či 76 metrov vysoká veža, ktorá sa zaraďuje medzi najvyššie veže na Slovensku.

Scroll to Top