Čo vidieť v Bardejove

Starobylý Bardejov môžeme právom označiť za pýchu Slovenska a jedno z našich najkrajších miest. Nie je preto žiadnym divom, že mesto je od roku 2000 hrdou súčasťou Zoznamu svetového prírodného a  kultúrneho dedičstva UNESCO. Z Bardejovských Kúpeľov sa do centra Bardejova dostanete pešo po červenej turistickej značke, MHD alebo diaľkovým autobusom zo zastávky v kúpeľoch, taxíkom, prípadne vlastným autom.

bardejov-centrum

História mesta

Prvá písomná zmienka o meste Bardejov pochádza z roku 1241. Najväčšiu slávu mesto zažilo počas 15 a 16. storočia. Práve z tohto obdobia pochádza aj väčšina vzácnych bardejovských pamiatok. Bardejov je preto označovaný aj ako najgotickejšie slovenské mesto. Dnešný Bardejov je okresné mesto, ktoré sa môže pýšiť jedným z najzachovalejších historických centier na svete.

Čo vidieť v Bardejove 

Malebné námestie s neprehliadnuteľnou bazilikou, maľované meštianske domy, majestátne hradby a bašty, množstvo kostolov, sôch a historických budov, to je len zlomok pamiatok, ktoré dodávajú Bardejovu nezabudnuteľné čaro. Hoci rozloha Bardejova nie je veľká, návštevník mesta bude mať čo robiť, aby objavil všetky krásy, ktoré mesto ponúka. Ak chcete zákutia mesta preskúmať naozaj podrobne, rezervujte si na prehliadku mesta aspoň dva dni.

Bazilika sv. Egídia

Bazilika sv. Egídia predstavuje najvzácnejšiu a zároveň najkrajšiu zo stredovekých stavieb mesta.Gotický kostol, ktorý bol postavený na začiatku 15. storočia, je pozoruhodný najmä svojím interiérom. Dominuje mu súbor 11 gotických krídlových oltárov, ktoré patria k európskym unikátom. Najhodnotnejší je bočný krídlový Oltár Narodenia Pána z rokov 1480 – 1490.

Ďalšiu dominantu baziliky tvorí 76 metrov vysoká veža, ktorá sa zaraďuje medzi najvyššie kostolné veže na Slovensku. V minulosti dokonca bola najvyššia, no bola zničená a vyžadovala si rekonštrukciu. V rámci rekonštrukcie už nebola vybudovaná do svojej pôvodnej výšky. 

Veža má 6 podlaží. Schodisko na vežu je úzke a strmé, no vyhliadka, nachádzajúca sa na 6. poschodí veže, je dokonalou odmenou za náročnejší výstup. V prípade dobrého počasia veža ponúka výhľad nielen na mesto, ale aj na široké okolie a Zborovský hrad. Budova baziliky je dlhá 50 m a široká 31 m.

V bazilike sa dodnes konajú sväté omše. V čase mimo svätých omší sú vstup do baziliky a výstup na vežu spoplatnené. Otváracie hodiny baziliky a cenník vstupného nájdete tu

Radničné námestie a socha kata

Srdce mesta, ako môžeme nazvať obdĺžnikové námestie, je z 3 strán obkolesené 46 poschodovými meštianskymi domami. V strede námestia sa nachádza budova radnice. Vysoko fotogenickou súčasťou námestia je socha kata. Fotka s ňou nechýba takmer žiadnemu návštevníkovi mesta. Celková rozloha námestia je 260 x 80 m. 

Radničné námestie malo v minulosti charakter trhového námestia a pravidelne sa tu konali jarmoky. Na túto históriu nadväzuje novodobý Bardejovský jarmok, ktorý sa v meste koná každý rok na konci augusta. 

Čaro bardejovského námestia a aktuálne dianie si môžete pozrieť aj online z pohodlia gauča prostredníctvom služby webkamera bardejovské námestie.

mestianske-domy-bardejov

Šarišské múzeum – mestská radnica 

Mestská radnica je goticko-renesančná budova postavená v 16. storočí. Ide o ojedinelú stavbu na Slovensku a zároveň prvú renesančnú stavbu na našom území. Za jej stavbou stál majster Alexander, ktorý vyhotovil pre radnicu talianske okná a kamenné portály. Stavbu dokončil v roku 1509 majster Ján z Prešova. Vzácne maľby, nachádzajúce sa na budove, sú dielom bardejovských maliarov Theofila Stanzela a Mateja Frunwalda. 

Budova radnice je dvojpodlažná s vysokými neskorogotickými štítmi a sedlovou strechou. Najcennejšími časťami radnice sú portály, vstupný arkier, schodisko, dekoratívna výzdoba štítov a nástenné maľby.  Dnes v budove sídli Šarišské múzeum. Na návštevníkov tu čaká expozícia s názvom Slobodné kráľovské mesto Bardejov. Otváracie hodiny a cenník vstupného nájdete na oficiálnej stránke Šarišského múzea.

Kolonádny park a spievajúca fontána 

Kolonádny park sa rozprestiera neďaleko baziliky. Najväčšou atrakciou parku je spievajúca fontána. Tá sa každý deň v čase od 14 do 22 hodiny, vždy o celej hodine, roztancuje do rytmu známych skladieb a po zotmení aj svieti.

Fontána je vybavená 43 kusmi paralelne zapojených samostatných výstrekov a jednou kombinovanou oddelenou ružicou, ktorá dotvára príjemné prostredie v blízkosti Archívnej bašty. O svetelné efekty sa stará 92 kusov farebných svetelných bodov. Hudobné kulisy tvorí 12 skladieb, šírených prostredníctvom 8 reproduktorov.

Súčasťou parku sú aj uličky a lavičky a obkolesuje ho hradné opevnenie, na ktorom sa taktiež dá aj sedieť.

Cyrilometodský kríž

Slovenský dvojkríž s názvom Cyrilometodský kríž púta pozornosť návštevníkov mesta prichádzajúcich v smere od Prešova. 12 metrov vysoký kríž, postavený v roku 1995, sa hrdo vypína nad mestom na kóte s názvom Šibeničná hora. 

Názov hory bol odvodený od toho, že ešte 300 rokov dozadu tu stála šibenica. Ide o ľahko dostupný kopec, na ktorý sa z centra mesta dostanete približne za pol hodiny. Stačí ísť pešo smerom na ulicu Pod Šibeňou horou a odtiaľ poľnou cestou smerom ku krížu. Pri kríži sa nachádza aj lavička, na ktorej si je možné oddýchnuť a nerušene sa kochať výhľadom na mesto.

Mestské hradby a bašty 

Mestské hradby obkolesujú celé historické centrum mesta. Systém hradieb mesta Bardejov patril k najdokonalejším gotickým mestským opevneniam na našom území. Prvá zmienka o jeho vzniku pochádza z roku 1352. Bašty boli vybudované v priebehu 16. storočia. Medzi najzachovalejšie bašty patria: Archívna, Renesančná, Veľká, Hrubá, Kráľovská, Štvorhranná a Školská. Prechádzka pozdĺž opevnenia a jednotlivých bášt ponúka romantický zážitok.

V Hrubej bašte vzniklo Kultúrne centrum Bašta, ktoré pravidelne organizuje rôzne podujatia pre širokú verejnosť. Aktuálny program podujatí v Bašte nájdete na oficiálnej stránke kultúrneho centra.

kalvaria-bardejov

Kalvária 

Bardejovská kalvária bola vybudovaná v rokoch 1863 – 1869. Leží východne od mesta na kopci. Pozostáva z malých kaplniek, ktoré symbolizujú jednotlivé zastavenia Krížovej cesty. 

Na vrchu kalvárie sa nachádza Kostol sv. Kríža postavený v eklektickom  historizujúcom štýle. V chráme sa nachádza obraz Snímanie z kríža, ktorý bol vytvorený v roku 1869. Súčasťou komplexu je aj cintorín, na ktorom sú pochované viaceré významné osobnosti mesta. Svoj večný odpočinok tu našli napríklad kňaz Eduard Kacvický (iniciátor výstavby kalvárie), starosta mesta Gejza Žebrácky a prírodovedec Kornel Chyzer.

Kostol sv. Petra a Pavla

Gréckokatolícky kostol bol postavený v rokoch 1901 – 1902. Budovu kostola tvorí pozdĺžny jednoloďový priestor s polygonálnym presbytériom a pruskými klenbami. Fasádu kostola zdobia neoorománske prvky. Budovu chrámu dopĺňajú 3 veže. V ľavej veži priečelia chrámu sú umiestnené 2 zvony – Mikuláš (1903) a Mária (1924).

Interiér chrámu sa delí na 3 časti – predsieň, loď a svätyňa. Hlavný oltár kostola pochádza z roku 1903, bočný oltár s obrazom Božej Matky bol postavený v roku 1920 na pamiatku ukončenia prvej svetovej vojny. Kazateľnica chrámu pochádza z roku 1947.

Návrat hore