Liečivé zdroje v Bardejovských Kúpeľoch

Len máloktoré kúpele sa môžu pochváliť takou kombináciou prírodných liečivých zdrojov, krásnej prírody a vhodných klimatických podmienok, ako Bardejovské Kúpele. Hlavné bohatstvo kúpeľov tvoria minerálne pramene. Liečivá voda z minerálnych prameňov je v Bardejovských Kúpeľoch využívaná na pitnú kúru, inhalácie a minerálne kúpele.

liecive-zdroje-bardejovske-kupele

Prírodné liečivé zdroje v Bardejovských Kúpeľoch 

Za najväčšie bohatstvo Bardejovských Kúpeľov môžeme označiť miestnu prírodnú liečivú vodu, ktorej blahodárne účinky sú známe už od 13. storočia. Účinky liečivej vody v Bardejovských Kúpeľoch dopĺňa zdraviu prospešná klíma a malebná príroda. Prostredie Bardejovských Kúpeľov teda kombinuje to najlepšie, čo nám príroda môže ponúknuť. Vďaka tomu získali kúpele okrem balneologického povolenia aj povolenie na prevádzkovanie klimatických kúpeľov.

Prírodná liečivá voda 

Prírodnú liečivú vodu v Bardejovských Kúpeľoch môžeme charakterizovať ako prírodnú-liečivú, slabo až stredne mineralizovanú, hydrogén uhličitanovo-chloridovú, sodnú, železitú uhličitú, studenú, hypotonickú, so zvýšeným obsahom kyseliny boritej.

Pramene minerálnej vody 

Bardejovské Kúpele celkovo disponujú 10 prameňmi. Obsah stopových prvkov je v jednotlivých prameňoch rôzny. 8 liečivých prameňov je k dispozícii v krytej kolonáde, kde sa využívajú na pitnú kúru. 2 pramene – Alexander a František, sa využívajú len na liečebné účely. Širokej verejnosti je dostupný tvz. Ľudový prameň. Ide o pavilón, v ktorom sú dostupné 2 bardejovské pramene – Hlavný a Lekársky.

Herkules

Jeden z najsilnejších prameňov na Slovensku. Priaznivo pôsobí pri chorobách žalúdka, dýchacích ciest a účinný je aj pri cukrovke.

Hlavný prameň

Voda z hlavného prameňa je kyslej povahy. Používa sa na liečbu stavov po operáciách žalúdka, ochoreniach pečene, chorobách žalúdka a dvanástnika, pri nedostatku žalúdočnej šťavy a poruchách krvotvorby. 

Lekársky prameň

Vysokomineralizový prameň s vodou alkalickej povahy. Priaznivo pôsobí pri chorobách žalúdka a prebytku žalúdočnej šťavy. Využíva sa taktiež na inhalovanie pri chronických zápaloch dýchacích ciest.

Alžbeta

Voda z prameňa Alžbeta má malý obsah sodíka, vďaka čomu je účinná pri liečbe ochorení pečene.

Klára

Prameň Klára obsahuje železitú, uhličitú vodu so stopami sírovodíka. Využíva sa na inhalácie dýchacích ciest a pri reumatických ochoreniach.

Napoleon

Hydrouhličitanová, chloridová, sodná, železitá, uhličitá voda s obsahom kyseliny boritej z prameňa Napoleon sa používa na liečenie ochorení žlčových ciest a pri chronických ochoreniach pečene. 

Anna

Voda z prameňa Anna je hydrouhličitanová, chloridová, sodná so zvýšeným obsahom kyseliny metabolickej. Používa sa na liečbu žalúdočnej dyspepsie, chronických ochorení slinivky brušnej a chorôb dýchacích ciest. 

Kolonádny prameň 

Voda z kolonádneho prameňa sa osvečila pri liečbe anémie, nedostatku žalúdočnej kyseliny a zápaloch žalúdka. 

Klimatické podmienky Bardejovských Kúpeľov

Bardejovské Kúpele sa zvyknú označovať aj ako Oáza pokoja. Za toto označenie vďačia pokojnému prostrediu (sú súčasťou Bardejova, ale ležia mimo mesta), kráse a čistote okolitej prírody. 

Vďaka ideálnym prírodným podmienkam sú kúpele považované nielen za balneologické, ale aj klimatické kúpele. Vzduch v Bardejovských Kúpeľoch bol dokonca viackrát označený za najčistejší na Slovensku. 

klimaticke-podmienky-bardejovske-kupele

10 prameňov liečivej vody a čisté ovzdušie. 

Účinok pitných kúr je najvýraznejší pri ochorení tráviaceho ústrojenstva. Pozrieť ďalšie účinky.

Bardejovská minerálna voda je prírodná-liečivá, slabo až stredne mineralizovaná, hydrogén uhličitanovo-chloridová, sodná, železitá uhličitá, studená, hypotonická, so zvýšeným obsahom kyseliny boritej.

Bardejovská minerálna voda je považovaná za studenú vodu.

Áno. Verejnosti je dostupný tzv. Ľudový prameň 

Scroll to Top