Múzeum Sisi Bardejovské Kúpele

Jedna z najobľúbenejších historických osobnosti, ktorá navštívila Bardejovské Kúpele, bola nepochybne cisárovná Sisi. Bardejovské Kúpele v tom období patrili medzi najvychýrenejšie kúpele v Uhorsku. Nie je preto žiadnym prekvapením, že si na svoju liečbu vybrala práve toto zariadenie. Jej pobyt v Bardejovských Kúpeľoch dodnes pripomínajú liečebný dom a prameň, ktoré nesú jej meno, socha, muzeálny apartmán, náučný chodník a každoročné  podujatie Alžbetínsky deň.

muzeum-sisi-bardejovske-kupele

Sisi v Bardejovských Kúpeľoch 

Sisi začala svoj pobyt v Bardejovských Kúpeľoch 1.7.1895 a odišla 22.7.1895. Bývala v liečebnom dome Alžbeta, ktorý na jej počesť dnes nesie jej meno. V tom čase bol známy pod názvom Deák. Svoje útočisko našla na prvom poschodí, v izbe číslo 218. Na odporúčanie kúpeľného lekára pila vodu z prameňa Lobogo, ktorý dnes taktiež nesie jej meno – Alžbeta.

muzeum-sisi-interier

Muzeálny apartmán Sisi

Muzeálny apartmán Sisi, ktorý slúži ako múzeum, sa nachádza na prízemí liečebného domu Alžbeta.

Otváracie hodiny

Pondelok – piatok 8:30 – 12:00

Vstup je možný každú hodinu, dĺžka jedného vstupu je 15 minút.

Vstupné

Vstupné do muzeálneho apartmánu stojí 1 €. Zakúpiť si ho je možné na recepcii liečebného domu Alžbeta.

Ďalšie informácie o Muzeálnom apartmáne Sisi nájdete na oficiálnej stránke Bardejovských Kúpeľov

Náučný chodník Sisi a jej zastavenia 

Náučný chodník Sisi tvorí 7 stanovísk. Celá trasa je dlhá 2,3 km. Pri pomalej chôdzi trvá absolvovanie celého náučného chodníka približne 45 minút. Jednotlivé zastavenia náučného chodníka: 

1. Alžbetínsky park, pamätník – bronzová socha Sisi

Sochu Sisi vyhotovil Július Donáth. Na soche je Sisi znázornená v sede a v mladom veku (na počesť jej výroku, že pri odchode z Bardejovských Kúpeľov sa cíti ako 18 ročná).

2. Lávka priateľstva

Lávka priateľstva je dlhá 54,2 m. Jej autorom je český záhradný architekt Ivar Otruba. Do prevádzky bola uvedená v roku 2011.

3. Nad kúpaliskom

Prírodné kúpalisko sa nachádza pod lesom na samom okraji Bardejovských Kúpeľov. Vybudované bolo v roku 1930.

4. Kyslíková dráha

Aktuálna kyslíková dráha bola vybudovaná na mieste pôvodnej kyslíkovej dráhy v roku 2014. Má dĺžku 1 km a tvorí ju 14 stanovísk zameraných na relaxačné a pohybové cvičenia.

5. Čierna mláka

Lesnícky náučný chodník Čierna Mláka bol verejnosti sprístupnený v roku 2008. Vedie lesom nachádzajúcim sa nad kúpeľným jazierkom. Celkovo ho tvorí 18 stanovísk, ktoré sú rozdelené na 3 okruhy.

6. Jazierko

Jazierko pôvodne vzniklo ako zásobník vody pre potreby vodovodu Bardejovských Kúpeľov. Dnes je jedným z najvyhľadávanejších miest v areáli Bardejovských Kúpeľov.

7. Parčík Diana, liečebný dom Alžbeta 

Liečebný dom Alžbeta, v tých časoch známy ako hotel Deák, poskytol Sisi útočisko počas jej pobytu. Práve v tomto hoteli Sisi strávila celý svoj pobyt. Na jej počesť tu bol vybudovaný aj bočný vchod, ktorý slúžil výhradne pre ňu.

Múzeum Sisi sa nachádza v Muzeálnom apartmáne, ktorý je umiestnený na prízemí liečebného domu Alžbeta.

Prechádzka Náučným chodníkom Sisi trvá pohodovým tempom približne 45 minút. Stanoviská náučného chodníka.

Scroll to Top