Kedysi slávny hotel Dukla, dnes ruina. Dočká sa obnovy?

Hotel Dukla, pôvodne hotel Széchenyi, je spolu s hotelom Astória a Alžbeta, najvýznamnejšou architektonickou dominantou Bardejovských Kúpeľov. Liečebný dom Alžbeta aj Astória na rozdiel od Dukly už rekonštrukciou prešli. Hotel Dukla napriek tomu, že je národnou kultúrnou pamiatkou, alebo práve preto, stále chátra. Aké plány do budúcnosti majú Bardejovské Kúpele?

Stavbu hotela Széchenyi dokončili v čase návštevy cisárovnej Sisi

Hotel Dukla, kedysi Széchenyi, postavila maďarská spoločnosť Ármin Schwarz Zimonyi a syn, ktorí mali v tom čase Bardejovské Kúpele v prenájme. Hlavným architektom hotela sa stal Miksa Mór Flamm z Budapešti. Dokončovacie práce prebiehali v roku 1895, kedy navštívila kúpele aj rakúska cisárovná Sisi. Nový moderný hotel disponoval 74 izbami. 

Hotel mal viacero názvov, až počas socializmu sa premenoval na Duklu

Po vzniku Československa v roku 1918 kúpil hotel Széchenyi kúpeľný lekár Dezső Grossmann. V hoteli si zriadil ambulanciu a premenoval ho na hotel Palace. Neskôr sa hotel volal Slávia. V roku 1947 prešiel do vlastníctva Ústredia rekreačných stredísk pre mládež a pracujúcich Zdravá Generácia. Tí ho premenovali na hotel Zlatá Generácia.

Až počas socializmu po rekonštrukcii dostal názov Dukla, ktorý mu ostal dodnes. Nájdeme ho na priečelí hotela napísaný veľkými zelenými písmenami.

Vzhľad hotela Dukla kedysi a dnes

Hotel Dukla je postavený v štýle neskorého historizmu o čom svedčia aj neobarokové dekoratívne prvky a drevené vyrezávané prvky švajčiarskeho štýlu. V exteriéri zaujmú kované balkóny na liatinových stĺpoch. V interiéri sa zachovalo zdobené hlavné schodisko s liatinovými stĺpmi. Tieto motívy sú tiež znakmi nastupujúcej secesie. 

V súčasnosti hotel už desiatky rokov chátra, je zarastený náletovými drevinami a kríkmi. Okná sú rozbité a keď nahliadnete cez dvere, uvidíte popadané trámy a prepadnuté podlahy. Hotel slúžil kúpeľným klientom až do roku 2002, kedy musel byť z bezpečnostných dôvodov uzavretý.

S rekonštrukciou plánujú kúpele začať v horizonte piatich rokov

Keďže hotel Dukla je národnou kultúrnou pamiatkou, rekonštrukcia musí prebehnúť v súlade s pamiatkovým zákonom. Pôvodnému zámeru kúpeľov Pamiatkový úrad nevyhovel. Na jeho mieste mala vyrásť replika hotela. Zbúranie budovy a jej nahradenie úplne novou však Pamiatkový úrad zamietol. Nakoniec sa pristúpilo ku projektu s prístavbou, aby hotel poskytoval viac lôžok a aby bola aj návratnosť investícii kratšia. Kapacita lôžok by sa tak navýšila na 200-250.

Štúdia je hotová, ostáva len dúfať, že tržby kúpeľov a pandemická situácia dovolí začať s obnovou čo najskôr. S rekonštrukciou sa ráta v horizonte piatich rokov. To však nebráni, aby ste si užili pobyt v Bardejovských Kúpeľoch v inom hoteli už dnes.

Zdroj: www.kupele-bj.sk

Scroll to Top