Bardejovské Kúpele – tipy na výlety v okolí

Okolie Bardejovských Kúpeľov ukrýva množstvo krás, ktoré rozhodne stoja za návštevu. Turisticky najnavštevovanejšími sú centrum mesta Bardejov, drevený kostol v Hervartove a Zborovský hrad. Až 2 z uvedených pamiatok sú zapísané na Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Drevený kostol Hervartov 

Rímskokatolícky drevený kostol sv. Františka z Assisi predstavuje náš najstarší drevený kostol. Zároveň ide aj o jeden z najzachovalejších drevených kostolov na našom území. Kostol bol postavený koncom 15. storočia. Budova kostola je vystavaná z červeného smreka v gotickom štýle.

Kostol sa skladá z polygonálnej svätyne, lode, sakristie a podvežia. Súčasťou kostola je aj veža. Nenapodobiteľný vzhľad kostolu dodávajú štíhle obĺžnikové okná a sedlová strecha pokrytá šindľom. Areál kostola je ohradený kamenným múrikom s pilastrami. Exteriér kostola ostal od jeho výstavby takmer nezmenený, no interiér prešiel v priebehu rokov viacerými zmenami. 

hervartov-bardejov

Najcennejšou časťou kostola sú pôvodné nástenné maľby z roku 1655 a 1805, ktoré prešli komplexnou obnovou v 70. rokoch 20. storočia. Dominantu kostola tvorí vzácny oltár sv. Kataríny, Panny Márie a sv. Barbory so 4 nadstavcami s kráľmi Šalamúnom a Dávidom a dvojstrannými zobrazeniami prorokov Eliáša, Habakuka, Daniela a Jonáša.

Spolu s ďalšími 8 drevenými kostolmi na našom území, bol drevený kostol v Hervartove zapísaný v roku 2008 na Zoznam svetového kultúrneho a prírodného  dedičstva UNESCO.

Od Bardejovských Kúpeľov je Hervartov vzdialený 13,5 km. Dostať sa do Hervartova je možné autobusom z Bardejova alebo autom.

Otváracie hodiny a vstupné 

Prehliadka interiéru chrámu je možná len po predchádzajúcom telefonickom dohovore. So žiadosťou o prehliadku chrámu sa môžete obrátiť na Rímskokatolícky farský úrad Richvald.

Zborovský hrad 

Zborovský hrad, alebo Makovica (rovnaký názov má aj prírodné kúpalisko v Nižnej Polianke) ako zvyknú hrad volať miestni obyvatelia, bol postavený na prelome 13. a 14. storočia. Presná listina, ktorá by objasňovala dôvod a presný čas výstavby hradu dodnes nie je známa.

V období stavovských postaví, v roku 1684, bol hrad zbúraný a zachovali sa z neho len múry. Neskôr, v období prvej svetovej vojny, bola hradná zrúcanina poškodená a hrad značne chátral. 

V roku 1950 bol hrad, vďaka niekoľko storočným dubom v jeho okolí, vyhlásený za národnú prírodnú rezerváciu. V roku 2010 založil Vladimír Kaminský spolu s miestnymi nadšencami Občianske združenie na záchranu Zborovského hradu. Odvtedy postupne na hrade prebiehajú záchranné práce a hrad nadobúda krajšiu podobu. Počas leta sa na hrade konajú rôzne podujatia.

zborovsky-hrad-bardejov

Prístup na hrad je možný z obcí Zborov alebo Dlhá Lúka. Z Bardejovských Kúpeľov priamo na hrad vedie náučný chodník, ktorý má 8 km a 6 zastávok. Najľahší výstup je z obce Zborov, odkiaľ trvá výstup len približne 30 minút.

Otváracie hodiny a vstupné 

Hrad je voľne prístupný.

Pozrieť si ho môžete aj prostredníctvom virtuálnej prehliadky. Tá však zachytáva hrad z roku 2010, to znamená z obdobia pred začatím záchranných prác.

Centrum Bardejova

Prvá písomná zmienka o Bardejove pochádza ešte z roku 1241. V minulosti išlo o jedno z našich najrozvinutejších miest. Práve svojej sláve z minulosti sa Bardejov môže poďakovať aj za tú dnešnú. Vďaka zachovalému historickému centru a množstvu pamiatok je právom označovaný za jedno z našich najkrajších miest. Od roku 2000 je navyše aj súčasťou zoznamu UNESCO.

Z Bardejovských Kúpeľov sa do centra Bardejova dostanete pešo po červenej turistickej značke, MHD alebo diaľkovým autobusom zo zastávky v kúpeľoch, taxíkom, prípadne vlastným autom.

Scroll to Top