Turistika Bardejovské Kúpele a okolie

Bardejovské Kúpele ležia v krásnom, prírodnom prostredí Ondavskej vrchoviny. Okolité lesy vďaka tomu ponúkajú pestré možnosti na jednoduchú, aj náročnejšiu turistiku.

turistika-bardejovske-kupele

Lesnícky náučný chodník Čierna mláka

Lesnícky náučný chodník Čierna mláka, rozprestierajúci sa v lesoparku Bardejovských Kúpeľov v Ondavskej vrchovine, približuje verejnosti krásu a význam lesa a lesníctva. Náučný chodník Čierna mláka bol dokončený v júni 2008. Slávnostné otvorenie chodníka a krst kaplnky prebehli 24.6.2008.

V roku 2019 bol náučný chodník vynovený. Náučný chodník je celoročný a samooblužný. Trasa sa začína v lokalite Nad jazierkom. Vstup na chodník tvorí drevená brána s informačnou mapou a základnými údajmi o náučnom chodníku.

Zastávky náučného chodníka: 

 1. Základné údaje o lesníckom náučnom chodníku Čierna mláka
 2. Spoznávanie drevín podľa kôry
 3. Lesy osobitého určenia
 4. Les a voda
 5. Vietor, syn Slnka
 6. Pro Silvia
 7. Zver – súčasť lesa
 8. Prímestské a ďalšie lesy s významnou zdravotnou, kultúrnou alebo rekreačnou funkciou
 9. Kaplnka sv. Huberta
 10. Vyhliadka na Zborovský hrad
 11. Čierna mláka
 12. Čergov – perla severovýchodného Slovenska
 13. Les a vzduch
 14. Pôdoochranná funkcia lesa
 15. Brečtan popínavý
 16. Ťažba – prostriedok výchovy lesa
 17. Les – súčasť krajiny
 18. Rastové fázy lesa 

Chodník je rozdelený na 3 okruhy tak, aby jeho absolvovanie zvládol každý. 

 1. okruh – Jedľový – nenáročný – (dĺžka 1,9 km – prevýšenie 100 m)
 2. okruh – Bukový- stredne náročný – (dĺžka 3,7 km – prevýšenie 220 m)
 3. okruh – Javorový – náročný – (dĺžka 3,9 km – prevýšenie 290 m)

Trasu náučného chodníka dopĺňajú lavičky na oddych, studničky a zrubové ohnisko.

zastavky-naucneho-chodnika

Rozhľadňa Kamenná hora 

Rozhľadňa Kamenná hora sa nachádza v dolnej časti rovnomenného horského hrebeňa. Prístup na rozhľadňu je nenáročný, z centra Bardejovských Kúpeľov netrvá viac ako 20 minút. Na lesnú cestu smerujúcu k rozhľadni vás navedie červená turistická značka nachádzajúca sa za kostolom. Táto turistická značka spája Bardejovské Kúpele s Bardejovom.

Rozhľadňa je drevená s dvoma podlažiami a celkovou výškou 9,6 m. V roku 2018 prešla kompletnou obnovou, vďaka čomu tu návštevníci nájdu aj lavičky na posedenie, drevené ohnisko a náučné tabule.

Náučné tabule priblížia deťom hravou formou 12 najčastejších drevín a ich listy, či stopy 12 najznámejších lesných zvieratiek. Najvyššie poschodie rozhľadne ponúka panoramatický výhľad na mesto Bardejov.

Stebnícka Magura

Stebnícka Magura je 900 m.n.m. vysoký vrch týčiaci sa nad Bardejovskými Kúpeľmi. Turistická trasa na Stebnícku Maguru sa začína pri kúpalisku. Odtiaľ vás príjemným tempom za cca 2 hodiny červená turistická značka privedie na vrchol kopca.

Okolie Stebníckej Magury je vďaka pralesovým porastom vyhlásené za Národnú prírodnú rezerváciu. Platí tu maximálny, to je 5. stupeň ochrany. Dozvedieť sa viac o miestnych lesoch môžete z informačných tabúľ, ktoré sa tu nachádzajú.

Magura nie je turistická lokalita, ktorá by turistu po výstupe potešila dychberúcim výhľadom. Na vrchole však čaká na turistov altánok s ohniskom, na ktorom si môžu oddýchnuť a načerpať sily na cestu späť. Viacero altánkov a studničiek sa nachádza aj popri turistickom chodníku smerom na vrchol Magury.

Na vrchole Stebníckej Magury sa nachádza aj rozhlasový a televízny vysielač vysoký 81 m. Priehradová veža vysielača tu stojí od roku 1975.

Scroll to Top