Kalvária v Bardejove patrí medzi obľúbené výletné miesta

Jednou z najzaujímavejších pamiatok v Bardejove je sakrálna stavba – bardejovská Kalvária. Púte sa tu konajú trikrát do roka. Zároveň toto miesto obľubujú i turisti, vďaka krásnym výhľadom do širokého okolia.

Dostanete sa sem po serpentínovej lesnej ceste, ktorú až na vrch lemuje 13 kaplniek. Zvláštnosťou Kalárie v Bardejove je práve počet kaplniek, pretože Krížovú cestu zvyčajne tvorí 14 zastavení. Pýtate sa prečo? Odpoveď je jednoduchá, siedme a ôsme zastavenie nájdete v zdvojenej kaplnke.

Kostol sv. Kríža

Ústrednou stavbou Kalvárie v Bardejove je dvojvežový neorománsky kostol z roku 1868. Už z diaľky púta pozornosť výraznou kresbou fasády. Na jeho západnej strane nájdeme vstup do veľkej podzemnej Kaplnky sv. Márie Magdalény.

Areál Kalvárie

Pred kostolom sa rozprestiera rozľahlý cintorín. Súčasťou Kalvárie je aj 13 kaplniek symbolizujúcich zastavenia krížovej cesty. V jednotlivých kaplnkách sa nachádzajú hrobky zomrelých dobrodincov. Kedysi sa v kaplnkách slúžili aj sväté omše. Dnes je vstup do nich chránený mrežami. Olejomaľby s výjavmi zastavení by ste tiež už hľadali márne.

Kto vybudoval Kalváriu v Bardejove?

Kalváriu v Bardejove postavili v rokoch 1863 až 1869 vďaka katolíckemu farárovi Eduardovi Kacvinskému, ktorého so cťou pochovali pod svätostánkom Kostola sv. Kríža. Do stavby sa horlivo zapojili aj miestni obyvatelia. Len vďaka ich milodarom uzrela Kalvária svetlo sveta.

Bardejovská Kalvária dotvára siluetu mesta Bardejov

Ak by ste chceli navštíviť Kalváriu najlepší prístup k nej vedie od Ulice pod Kalváriou. Trasa je označená žltou turistickou značkou. Výstup nie je náročný, zaberie vám približne 20 minút.

Kalvária v Bardejove

Ak plánujete návštevu mesta Bardejov, určite v meste strávte niekoľko dní. Samotné historické mesto Bardejov s množstvom pozoruhodných pamiatok, ale i blízke preslávené Bardejovské Kúpele ponúkajú mnohé. Nevynechajte príležitosť aj vy na vlastnej koži okúsiť liečivé zdroje Bardejovských Kúpeľov či spoznať množstvo prírodných a kultúrnych pamiatok v ich okolí.

Zdroj: www.bardejov.travel.sk

Scroll to Top