Zaniknuté kúpele v okolí Bardejovských Kúpeľov, ktoré dnes nenavštívite

Bardejovské Kúpele patria k najnavštevovanejším kúpeľom na Slovensku. Vedeli ste však, že sa na východnom Slovensku nachádzalo v minulosti niekoľko ďalších významných kúpeľných miest? V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme históriu troch zaniknutých kúpeľov na východnom Slovensku.

Ľubovnianske kúpele

Vzdialenosť od Bardejovských Kúpeľov: 58 km

Ľubovnianske kúpele ležia 8 km juhovýchodne od Starej Ľubovne.  Prvá zmienka o kúpeľnej liečbe v ľubovnianskych kúpeľoch pochádza z roku 1792. Ľubovnianske kúpele patrili k obľúbeným kúpeľom medzi domácimi obyvateľmi Spiša, ale i medzi poľskou šľachtou. Na konci 19. storočia mali kúpele vlastného lekára, 110 hosťovských izieb a liečilo sa tu okolo 500 hostí ročne. Vojna sa negatívne podpísala na chode kúpeľov. V roku 1985 sa začalo s výstavbou zotavovne Ľubovňa. V roku 1999 vykonali nový prieskumný vrt minerálnej vody, v tom istom rodu sa začalo sa s produkciou dnes známej minerálnej stolovej vody Ľubovnianka. Ľubovnianske kúpele v súčasnosti predstavuje rekreačno-kúpeľná osada, ktorá je súčasťou obcí Ľubovňa a Chmeľnica.

Zaniknuté kúpele v Herľanoch

Vzdialenosť od Bardejovských Kúpeľov: 95 km

Malú obec Herľany môžete nájsť neďaleko Košíc. V súčasnosti patrí k najväčším lákadlom obce Herliansky gejzír, v minulosti to však boli známe kúpele. Kúpele vznikli v 18. storočí, v priebehu 19. storočia získavali čoraz väčšiu obľubu nielen u Košičanov, ale aj návštevníkov zo širokého okolia. Častými hosťami tu boli aj príslušníci uhorskej šľachty, obyvatelia Pešti, Miškolca i Debrecínu. V ich okolí dokonca vznikali súkromné sídla šľachty, ktorá sa sem chodila liečiť. Minerálne vody v okolí Herlian boli známe už v 17. storočí, kedy ich spomínal Matej Bel. Miestna voda liečila mnohé ochorenia. Cez prvú svetovú vojnu boli kúpele spustošené ubytovaným vojskom, druhá svetová vojna priniesla nenapraviteľné škody. Po vojne, i keď sa uvažovalo o ich renovácii, nikdy nedosiahli slávu predchádzajúcich čias. Od roku 1985 až do súčasnosti celý bývalý kúpeľný areál patrí Technickej univerzite Košice.

Zaniknuté kúpele v Sobranciach
Herlianske kúpele

Zaniknuté kúpele v Sobranciach

Vzdialenosť od Bardejovských Kúpeľov: 120 km

Liečivé pramene v okolí Sobraniec poznali ľudia odnepamäti. Prvá písomná zmienka o kúpeľoch pochádza zo 14. storočia. Najväčší rozkvet zažili kúpele Sobrance medzi rokom 1850 a prvou svetovou vojnou, kedy boli vyhľadávané nielen domácimi, ale i zahraničnými hosťami z Poľska, Moldavska a Ruska. O Na liečbu sa v minulosti používali tri pramene. Sobranecká voda vďaka svojmu zloženiu liečila mnohé ochorenia. Za prvej Československej republiky boli kúpele v Sobranciach označované za „Slovenské Karlove Vary“. Počas druhej svetovej vojny kúpele opäť úplne zničili a vyrabovali. Po vojne došlo k opätovnému využívaniu kúpeľov . Kúpeľné budovy sa premenili na nemocničné zariadenia, ktoré 2004 však svoju prevádzku ukončili. Od roku 2006 prešli sobranecké kúpele aj spolu s lesoparkom do súkromného vlastníctva a chátrajú. V súčasnosti je jedinou zachovanou budovou pôvodných sobraneckých kúpeľov Varádyho vila zo začiatku 20. storočia a kaplnka. Medzi návštevníkmi je obľúbený i Lesnícky náučný chodník sobranecké kúpele.

Zaniknuté kúpele na východnom Slovensku dnes už nenavštívite, no liečivú silu Bardejovských Kúpeľov si môžete na vlastnej koži vychutnať aj dnes. Vyberte si zo širokej ponuky pobytov a nechajte sa rozmaznávať krásnym prostredím a vzácnymi liečivými zdrojmi.

Návrat hore